Konopie ratują pszczoły: Odkrycie naukowców w walce przeciwko pestycydom

Posted by

Pszczoły są zagrożone, a ich rola w zapylaniu kwiatów i produkcji żywności jest nieoceniona. Wiele kampanii, takich jak “Ratujmy pszczoły” czy “Pomagajmy pszczołom”, zostało rozpoczętych w internecie, aby zwrócić uwagę na ten problem. Przyczyną masowego wymierania pszczół są przede wszystkim pestycydy, które są używane do zwalczania szkodników w uprawach rolnych i lasach.

Naukowcy, jak na przykład dr hab. Daniel Załuski, prof. UMK z Collegium Medicum, są zaangażowani w poszukiwanie naturalnych preparatów chroniących owady. Dotychczasowe badania dowodzą, że pestycydy, zwłaszcza neonikotynoidy, powodujące zaburzenia orientacji i komunikacji pszczół, są głównym czynnikiem ich wymierania. Pestycydy te przenikają do rośliny, włącznie z nektarem i pyłkiem, które następnie są zbierane przez pszczoły i wpływają na całą populację pszczół w ula.

Niestety, pszczoły nie posiadają naturalnych mechanizmów obronnych przed pestycydami, co sprawia, że są bezbronne wobec ich działania. Dlatego dr hab. Daniel Załuski i jego zespół przeprowadzają badania nad opracowaniem preparatów naturalnego pochodzenia, które mogą chronić pszczoły przed niekorzystnym wpływem pestycydów.

Wspólnie z dr hab. Anetą Ptaszyńską, prof. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, oraz dr Rafałem Kuźniewskim z Katedry Botaniki Farmaceutycznej i Farmakognozji CM UMK, prof. Załuski pracuje nad zastosowaniem roślin z rodzaju konopie. Okazało się, że ekstrakty z tych roślin zwiększają przeżycie pszczół w obecności pestycydów. Badania polegały na podawaniu ekstraktów pszczołom wraz z pestycydami i obserwacji ich przeżywalności. Okazało się, że pszczółki, którym podawano ekstrakt z konopi, miały znacznie większe szanse na przeżycie.

Naukowcy są świadomi, że pestycydy różnią się pod względem chemicznym, dlatego kontynuują swoje badania, aby dowiedzieć się, czy ekstrakty z konopi mogą chronić pszczoły przed wszystkimi rodzajami pestycydów. Jednakże, już teraz są pewni, że ekstrakty z korzeni, liści i łodyg roślin konopi nie tylko przedłużają życie pszczół, ale także zmniejszają rozwój chorobotwórczego grzyba Nosema spp., co ogranicza rozwój nosemozy wśród pszczół miodnych.

Po raz kolejny okazuje się jak wszechstronną i wartościową rośliną są konopie, a ich uprawa i przetwórstwo przynosi wiele korzyści dla ludzi i środowiska naturalnego.

Jedna odpowiedź

  1. Awatar Zakupy W "Go To The Shop"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *