5 ciekawostek ze świata konopi

Posted by

Konopie są niezwykle wszechstronną rośliną. Czym są konopie dokładnie? Jakie mają zastosowanie? I dlaczego są tak popularne?

Korzyści żywieniowe z konopi wydają się być niekończące, tak jak i jej niespożywcze zastosowania. Od nasion przez łodygi o liście i kwiaty ludzkość od tysięcy lat wymyśla sposoby wykorzystania tej rośliny w życiu codziennym. Rodzina roślin konopi jest dobrze znana ze swojej odmiany psychoaktywnej, tj. konopi indyjskich (marihuana), jednak konopie siewne (przemysłowe), są powszechnie uprawiane ze względu na nasiona, łodygi, włókna i liście, wykorzystywane w takich branżach jak:

  • Przemysł tekstylny: Konopie są wykorzystywane do produkcji tkanin, w tym odzieży, bielizny, pościeli i tkanin domowych. Konopne włókna są wytrzymałe i trwałe, co czyni je atrakcyjnym surowcem dla przemysłu tekstylnego.
  • Przemysł budowlany: Konopie mogą być wykorzystywane w produkcji materiałów budowlanych, takich jak konopny beton, który jest lekki, wytrzymały i ekologiczny. Konopie są również stosowane do produkcji izolacji, paneli konopnych i innych produktów budowlanych.
  • Przemysł spożywczy: Nasiona konopi są bogate w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe i inne składniki odżywcze. Wykorzystuje się je do produkcji oleju konopnego, mąki konopnej, nasion konopi do spożycia oraz jako składnik wzbogacający żywność.
  • Przemysł kosmetyczny: Olej konopny i ekstrakty z konopi są coraz bardziej popularne w produkcji kosmetyków. Konopie mają właściwości nawilżające, przeciwzapalne i przeciwutleniające, dlatego są stosowane w produktach do pielęgnacji skóry i włosów.
  • Przemysł medyczny: Składniki konopi, takie jak kannabinoidy, znalazły zastosowanie w medycynie. Konopie są wykorzystywane w produkcji leków na receptę, takich jak leki przeciwbólowe czy leki przeciwpadaczkowe.

Poniżej 5 ciekawostek ze świata konopi:

Firma Levi’s opracowała „bawełniane” konopie w 2019 roku. Firma nawiązała współpracę ze specjalistami od włókien, aby stworzyć zrównoważony proces zmiękczania włókien konopnych. Gotowy produkt wygląda i jak bawełna, jest też podobny w dotyku. Innowacja ta może zmienić branżę odzieżową w nadchodzących latach.

Uprawa konopi sięga 8000 lat wstecz do Mezopotamii (dzisiejszy Iran/Irak/Turcja), gdzie była tkana na tkaniny. Uważa się, że jest to pierwsza roślina do użytku domowego. Niektóre dowody sugerują, że jego uprawa sięga jeszcze dalej, być może o kolejne kilka tysięcy lat.

Wagowo nasiona konopi zawierają tyle samo białka co wołowina. Ponadto zawiera wszystkie 21 znanych aminokwasów, w tym niezbędne składniki, których organizm ludzki nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie.

W 1619 roku uprawa konopi była obowiązkowa. Dekretem królewskim król Jakub I nakazał każdemu właścicielowi posiadłości w Jamestown wyhodować 100 roślin konopi na eksport.

Według North American Industrial Hemp Council z konopi można wyprodukować ponad 25 000 produktów. Być może niedługo będziemy mogli zrezygnować z plastiku..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *