Konopki – super zdrowa przekąska dla małych i dużych smakoszy

Posted by

Mają bardzo prosty skład: prażone nasiona konopi i miód.

Nasiona konopi zawierają aż 40% białka, 25% tłuszczy w tym Omega 3 i 6.

Nasiona konopi siewnej nie bez powodu nazywane są super żywnością. Ich cechą charakterystyczną, którą wyróżniają się spośród innych produktów spożywczych, jest bowiem idealny stosunek kwasów omega-3 i kwasów omega-6. Oprócz tego, nasiona konopi zawierają 40% białka, w tym 9 bardzo ważnych aminokwasów, dzięki czemu są doskonałym źródłem niezbędnego w naszym organizmie białka.

Oprócz samych kwasów tłuszczowych, nasiona konopi są także bogatym źródłem witaminy E, która nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości

Jak zrobić konopki w domu?

Potrzebujemy:

  • 100g nasion konopi siewnym, łuskanych
  • Miód, dowolny, 2 łyżki
  • Miska, łyżka
  • Patelnia
  • Papier do pieczenia

Nasiona konopi wsypujemy na suchą rozgrzaną patelnię, płaską warstwę i prażymy kilka minut do uzyskania złotego koloru. Przesypujemy do miski i studzimy. Gdy nasiona ostygną dodajemy ok 2 łyżki miodu, płynnego, i mieszamy całość. Jeśli jest zbyt lejące można dodać nasion (podprażonych) jeśli zbyt sypiące to dodajemy miodu. Całość przekładamy na papier do pieczenia, przykrywamy drugim arkuszem i wałkujemy na ok 0,5 cm. Rozwałkowane konopki kroimy na mniejsze kawałki wedle własnych upodobań, następnie wkładamy do lodówki na min kilka godzin lub całą noc.

Konopki są idealną przekąską:

1 do kawy czy herbaty,

2 dla dzieci do szkoły,

3 do pracy,

4 po treningu,

5 na imprezę czy spotkanie w mniejszym gronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *